A 200-W infrared laser emits photons with a wavelength of 7.00 X 10^-7 m, and a
ID: 1294955 • Letter: A
Question
A 200-W infrared laser emits photons with a wavelength of 7.00 X 10^-7 m, and a 200-W ultraviolet light emits photons with a wavelength of 3.64 X 10^-7 m (a) Which has greater energy, a single infrared photon or a single ultraviolet photon? a single infrared photon a single ultraviolet photon (b) What is the energy of a single infrared photon? J What is the energy of a single ultraviolet photon? J (c) How many infrared photons are emitted per second? E photons/s How many ultraviolet photons are emitted per second? photons/sExplanation / Answer
a) for infrared
E = hc/lambda = 1240/(7.0E-7*10^9)= 1.77 eV
for ultraviolet
E = hc/lambda = 1240/(3.64E-7*10^9)= 3.41 eV
so ultraviolet
b)
E infrared = 1.77*1.6E-19= 2.93E-19 J
Eultraviolet = 3.41*1.6E-19= 5.46E-19 J
c)
N infrared = 200/2.93E-19= 6.83E20
Nultraviolet = 200/5.46E-19 = 3.66E20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.