Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 1.50m lon
ID: 1293372 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 1.50m long. One person lifts at one end with a force of 420N , and the other lifts the opposite end with a force of 690N .
PART A: What is th weight of the motor? W IS 1110N
PART B: Where along the board is its center of gravity located? .932 m from end where 420-N force is applied
PART C: Suppose the board is not light but weighs 220N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?w = 890N
I have the first 3 questions correct but:
Part D
Where is its center of gravity located?
_______________________ m from the end where the 420-Nforce is applied
** It is not .93...**
Explanation / Answer
Let it is at a distance x from 420 N end.
Balancing torque, we get
420*x= 690*(1.5-x)
1110x= 690*1.5
x= 0.93m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.