A crate of fruit with a mass of 40.0kg and a specific heat capacity of 3650J/(kg
ID: 1293324 • Letter: A
Question
A crate of fruit with a mass of 40.0kg and a specific heat capacity of 3650J/(kg?K) slides 7.60mdown a ramp inclined at an angle of 36.8degreesbelow the horizontal.
A) If the crate was at rest at the top of the incline and has a speed of 2.65m/s at the bottom, how much work Wf was done on the crate by friction?
Use 9.81m/s2 for the acceleration due to gravity and express your answer in joules.
B)If anamount of heat equal to the magnitude of the work done by frictionis absorbed by the crate of fruit and the fruit reaches a uniformfinal temperature, what is its temperature change ?T ?
Explanation / Answer
The vertical height is 7.6 sin 36.8 = 4.55m
If there is no friction,
v^2 = 2gh = 2x9.81x 7.6m = 138.32 (m/s) ^2
The actual square of speed is (2.65) ^2 = 7.0225(m/s) ^2
Therefore an energy of
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.