You have a 180-? resistor and a 0.450-H inductor. Suppose you take the resistor
ID: 1293044 • Letter: Y
Question
You have a 180-? resistor and a 0.450-H inductor. Suppose you take the resistor and inductor and make a series circuit with a voltage source that has a voltage amplitude of 29.0V and an angular frequency of 300rad/s .
a) What is the impedance of the circuit?
b) What is the current amplitude?
c) What is the voltage amplitude across the resistor?
d) What is the voltage amplitudes across the
inductor?
e) What is the phase angle ? of the source voltage with respect to the current?
f) Does the source voltage lag or lead the current?
Explanation / Answer
Inductive reactance
XL=WL=300*0.45=135 ohms
a)
Impedance
Z=sqrt[R2+XL2]=sqrt[1802+1352]
Z=225 ohms
b)
I=V/Z =29/225=0.1289 A
c)
VR=I*R=0.1289*180=23.2 Volts
d)
VL=I*XL=0.1289*135=17.4 Volts
e)
Phase angle
o=tan-1(XL/R)=tan-1(135/180)
o=36.870
f)
Leads
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.