An ultracentrifuge accelerates from rest to 100,000 rpm in 2.50 min. (a) What is
ID: 1292565 • Letter: A
Question
An ultracentrifuge accelerates from rest to 100,000 rpm in 2.50 min.
(a) What is its angular acceleration in rad/s2?
_____ rad/s2
(b) What is the tangential acceleration of a point 8.00 cm from the axis of rotation?
___ m/s2
(c) What is the radial acceleration in m/s2 and gs of this point at full rpm?
___m/s2
___g
I GIVE BACK POINTS FAST TO THE FIRST PERSON WHO GETS IT RIGHT
CHECK MY OTHER QUESTIONS, EZ POINTS!:
http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/need-part-c-suppose-0250-kg-ball-thrown-115-m-s-motionless-person-standing-ice-catches-out-q6207629
Explanation / Answer
? = 100000rev/min * 2?rad/rev * 1min/60s = 10 500 rad/s
t = 2.5 min = 150 s
(a) ? = ?o + at
10500 rad/s = 0rad/s + ?*150s
? = 70 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.