A hydrogen atom is made of a proton (mP = 1.67Ý10-27 kg) as a nucleus and an ele
ID: 1291993 • Letter: A
Question
A hydrogen atom is made of a proton (mP = 1.67Ý10-27 kg) as a nucleus and an electron circling around. In the Bohr model of atoms, the radius of an hydrogen atom is the Bohr radius (5.3Ý10-11 m).
A.) Calculate the gravitational force between the nucleus and electron.
B.) Calculate the electric force between the nucleus and electron.
C.) Assuming that the centrifugal force force of the electron's rotational motion is the same as the electric force, calculate the linear velocity of the electron in a hydrogen atom.
Explanation / Answer
m=1.67*10^-27 Kg
r=5.38*10^-11 m
F gravitatonal= Gm1m2/r^2
F=(6.67*10^-11*1.67*10^-27*9.11*10^-31)/(28.09*1^-22)
F=3.61 * 10^-20 N
B)F electrical =kq1*q2/r^2
F=-(9*10^9*1.6*1.6*10^-38)/(28.09*10^-22)
F=-0.82 *10^-16 N
C)F= m*v^2 / r
0.82 *10^-16*r/m = v^2
v^2= (0.82*5.38*10^-11*10^-16)/(1.67*10^-27 )
v^2=2.64
v=1.625 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.