A solid, uniform cylinder with mass 8.45kg and diameter 12.0cm is spinning with
ID: 1291187 • Letter: A
Question
A solid, uniform cylinder with mass 8.45kg and diameter 12.0cm is spinning with angular velocity 225rpm on a thin, frictionless axle that passes along the cylinder axis. You design a simple friction-brake to stop the cylinder by pressing the brake against the outer rim with a normal force. The coefficient of kinetic friction between the brake and rim is 0.332.
A)What must the applied normal force be to bring the cylinder to rest after it has turned through 5.15 revolutions?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
NExplanation / Answer
Given:-
Mass,m = 8.45kg
Diameter,d =12.0cm = 0.12m
radius,r=0.06m
Initial angular velocity,wi= 225rpm = 23.55 rad/s [1rpm=2*pie/60 rad/s]
Coefficient of kinetic friction , ?k=0.332.
Final angular velocity,wf= 0 rad/s
?=5.15 revolutions = 32.34 rad [1revolution=2*pie rad]
Normal force, Fn =?
Use the kinematic equation , wf2= wi2+2??
we get ?= -8.58rad/s2
Moment of inertia of the solid, uniform cylinder, I=1/2mr2= 1/2*8.45*0.062 = 0.015kgm2
Torque, T= I*?= 0.131Nm
we have , T= ?k * Fn*r
Thereby, Fn= T/?kr = 0.131/ [0.332*0.06] = 6.58N
The normal force be to bring the cylinder to rest after it has turned through 5.15 revolutions is 6.58N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.