Find the following. (a) the currents in both resistors (b) the total power deliv
ID: 1291057 • Letter: F
Question
Find the following.
(a) the currents in both resistors
(b) the total power delivered to the resistance of the circuit
W
(c) the magnitude of the applied force that is needed to move the rod with this constant velocity
N
Explanation / Answer
1) I1 = Bvl/ R1= 2.1*7.75*0.35/2= 2.848
I2 = Bvl/ R2= 2.1*7.75*0.35/5= 1.139
2) Using the junction rule, that tells us that a total of 3.987A rides through the rod, and the power supplied is thus
P = EI = Bvl(3.987A) = (2.1*7.75*0.35)(3.987)=22.7W
3) The magnitude of the force could be found by FB = ILB, or by W = FB?x
Fbv = 22.7W ? Fb = 22.7/7.75 m/s = 2.93N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.