Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You blow across the open mouth of an empty test tube and produce the fundamental

ID: 1290655 • Letter: Y

Question

You blow across the open mouth of an empty test tube and produce the fundamental standing wave of the air column inside the test tube. The speed of sound in air is 344 m/s and the test tube acts as a stopped pipe.

You blow across the open mouth of an empty test tube and produce the fundamental standing wave of the air column inside the test tube. The speed of sound in air is 344 m/s and the test tube acts as a stopped pipe. Part A If the length of the air column in the test tube is 14.0 cm, what is the frequency of this standing wave? f= kHz Part B What is the frequency of the fundamental standing wave in the air column if the test tube is half-filled with water? f= kHz

Explanation / Answer

the fundamental frequency in closed pipe is f= V/4l

                                                                       = 344/4*14*10_2

                                                                             =618 Hz

b) if l= 7 cm     half filled with water f= 1228 Hz   doubles the frqequency (same formula)

f = 1.228 kHz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote