A bicycle wheel of radius 0.50 m is able to rotate on its horizontal axis. A rop
ID: 1290208 • Letter: A
Question
A bicycle wheel of radius 0.50 m is able to rotate on its horizontal axis. A rope is wrapped
around the outside of the wheel where the tire is normally located. The wheel starts at rest and
the rope is pulled with a constant force of 75.0 N for a time of 4.00 s to make the wheel rotate.
The rotational Inertia of the wheel is 12.7 kg.m2.
(a) What is the angular acceleration of the wheel during the first 4.00 s of its motion?
ANSWER:________________________rad/s2
.
(b) What is the final angular velocity of the wheel, at 4.00 s?
ANSWER:________________________.
(c ) What is the final kinetic energy of the wheel, at 4.00 s?
ANSWER:________________________rad/s2
.
(d) What is the change in angular momentum of the wheel during the first 4.00 seconds of its
motion?
ANSWER:_____________________
Please show all steps. Thank you
Explanation / Answer
a) torque = I alpha
75*0.5 = 12.7*alpha
alpha= 2.95 rad/s^2
b) w = w0 + alpha t = 2.95*4 = 11.8 rad/s
c) KE = 1/2 I w^2 = 0.5*12.7*11.8^2= 884 J
d)
L = I w = 12.7*11.8= 150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.