The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 1290119 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 5.3 A. In the drawing dH = 0.22 m and dV = 0.45 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 5.3 A. In the drawing dH = 0.22 m and dV = 0.45 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
The magnetic field at A due to horizontal wire is BAx = mu i / 2 pi dv
BAx = (4pi * 10-7 H/m)(5.3 A) / 2 pi (0.45 m) = 2.36 * 10-6 T
The magnetic field at A due to vertical wire is BAy = mu i / 2 pi dH
BAy = (4 pi * 10-7 H/m)(5.3 A) / 2pi (0.22 m) = 4.82 * 10-6 T
The magnitude of the net magnetic field at A is
BA = sqrt[( 2.36 * 10-6 )2 + (4.82 * 10-6)2]
BA = 5.37 * 10-6 T
---------------------------------------------------
The magnetic field at B due to horizontal wire is BBx = mu i / 2 pidv
BBx = (4pi * 10-7 H/m)(5.3 A) / 2 pi (0.45 m) = 2.36 * 10-6 T
The magnetic field at B due to vertical wire is
BBy= mu i / 2 pi dH
BBy = (4 pi * 10-7 H/m)(5.3 A) / 2pi (0.22 m) = 4.82 * 10-6 T
The magnitude of the net magnetic field at B is
BB = 5.37 * 10-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.