A square steel plate is 10.1 cm on a side and 0.545 cm thick. 3) You are prepari
ID: 1289943 • Letter: A
Question
A square steel plate is 10.1 cm on a side and 0.545 cm thick.
3) You are preparing some apparatus for a visit to a newly discovered planet Caasi having oceans of glycerine and a surface acceleration due to gravity of 3.95 m/s2. If your apparatus floats in the oceans on earth with 50.0% of its volume submerged, what percentage will be submerged in the glycerine oceans of Caasi?
________________ %
Explanation / Answer
Shear modulus = 7.5 * 10^10 Pa
F = .96 * 10^6 N
A = cross-sectional area of plate = (10.1 * 10.1) cm^2 = 102.01cm^2
= 0.010 m^2
I = Initial length = thickness of plate = 0.545 cm = 0.00545m
Displacement of both the top face and the bottom face = x
Shear modulus = (F/A) / (x / I)
7.5 * 10^10 = (.96 * 10^6 / 0.01) / (x / 0.00545)
7.5 * 10^10 = 96,000,000 / (x / 0.00545)
7.5 * 10^10 =523200/x
7.5 * 10^10 x = 523200
x = 1.12 * 10^ -5 m = 6.976 * 10^-6 m
Therefore, the top and bottom faces are displaced by 6.976 * 10^-6 m
The total displacement of the plate = the displacements of both top and bottom faces of the plates
= (6.976 * 10^-6 m +6.976 * 10^-6 m ) cm
= 1.39510^-5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.