The chemisty building has pipes bringing water at a gauge pressure of 3.8 atm at
ID: 1289870 • Letter: T
Question
The chemisty building has pipes bringing water at a gauge pressure of 3.8 atm at street level. Water flows into the pipe at a speed of 0.66m/s through a pipe which has a diameter of 5.1cm . By the top floor of the chemisty building, the pipe tapers down to a diameter of 3.0cm . The top floor of the chemisty building is 18 m above. An absent minded scientist left the faucet open at the top floor.
Part 1
What is the flow velocity in the pipe on the top floor? Pretend that there are no branch pipes and ignore viscosity.
part 2
What is the gauge pressure in the pipe at the top floor? Again, pretend that there are no branch pipes and ignore viscosity.
Explanation / Answer
part1)
A1 *v1 = A2 * v2
pi*d1^2/4 *v1 = pi*d2^2/4 *v2
d1^*v1 = d2^2*v2
5.1*5.1*0.66 = 3*3*v2
v2 = 1.9074 cm /s
part 2)
P2 = P1 - d*g*h
P2 = (3.8*1.013e5)-(1000*9.8*18) = 208540 Pa = 2.05 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.