A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is L = 29.5 cm long, a
ID: 1289798 • Letter: A
Question
A machinist is using a wrench to loosen a nut. The wrench is L = 29.5 cm long, and he exerts a F = 14.0-N force at the end of the handle at ? = 40.0 with the handle (see figure below).
(a) What torque does the machinist exert about the center of the nut?
(b) What is the maximum torque (magnitude) he could exert with this force?
3_____________ N m
Explanation / Answer
1) torque = Fsin(x) * L = 14*sin(40) *.295 =2.6547N-m
2) max torque = F*L = 14*.295 = 4.13N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.