Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.40m lon
ID: 1289496 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.40m long. One person lifts at one end with a force of 390N , and the other lifts the opposite end with a force of 700N .
Part A
What is the weight of the motor?
Part B
Where along the board is its center of gravity located?
Part C
Suppose the board is not light but weighs 200N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
Part D
Where is its center of gravity located?
Explanation / Answer
A) W = 700 + 390 = 1090 N
b) centre of gravity is where moment is zero.
390 x d - 700 x (2.40 - d) = 0
d = 1.54 m from left end.
C) W + 200 = 700+390
W = 890 N
D) centre of gravity is where moment is zero.
390 x d -200 x (d-1.2) - 700 x (2.40 - d) = 0
d =2.16 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.