6. One afternoon while out for a hot air balloon ride a woman accidentally drops
ID: 1289469 • Letter: 6
Question
6. One afternoon while out for a hot air balloon ride a woman accidentally drops her purse over
the edge of the gondola. The purse fall 300 m to the ground reaching a speed of 25 m/s upon
hitting the ground. How much energy was lost due to air resistance?
6. One afternoon while out for a hot air balloon ride a woman accidentally drops her purse over
the edge of the gondola. The purse fall 300 m to the ground reaching a speed of 25 m/s upon
hitting the ground. How much energy was lost due to air resistance?
Explanation / Answer
Initial potential of purse=mgh=m*9.8*300=2940m J
Fianl KE of purse=0.5mv2
=0.5*m*252=312.5m J
Energy lost=PE-KE=2940m-312.5m=2627.5 m J
where m is mass of purse
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.