Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3 H inductor and a 3.6 microF capacitor are connected in series with a 56 Ohm

ID: 1288812 • Letter: A

Question

A 3 H inductor and a 3.6 microF capacitor are connected in series with a 56 Ohm resistor, and the combination is connected to an AC generator supplying 24 V peak at 53 Hz. At the instant the generator voltage is at its peak, what is the instantaneous voltage across the resister, capacitor, and inductor? (Need three answers please) A 3 H inductor and a 3.6 microF capacitor are connected in series with a 56 Ohm resistor, and the combination is connected to an AC generator supplying 24 V peak at 53 Hz. At the instant the generator voltage is at its peak, what is the instantaneous voltage across the resister, capacitor, and inductor? (Need three answers please)

Explanation / Answer

Inductive reactance

XL=2pifL=2pi*53*3=999.03 ohms

Capactive reactance

XC=1/2pifC =1/2pi*53*(3.6*10-6) =834.15 ohms

Impedance

Z=sqrt[R2+(XL-XC)2]=sqrt[562+(999.03-834.15)2]

Z=174.1 ohms

Phase angle

o=tan-1(XL-Xc/R) =tan-1(999.03-834.15/56) =71.24o

Peak current flowing in the circuit

IP=V/Z=24/174.1 =0.1378 A

Peak voltage across each element

VRp=I*R=0.1378*56=7.72volts

VLp=IXL=0.1378*999.03=137.67 volts

Vcp=IXc=0.1378*834.15 =114.95 volts

a)

VR=7.72Sin(90-71.24) =2.48 Volts

b)

VC=114.95Sin(-71.24) =-108.84 Volts

c)

VL=137.67Sin(180-71.24) =130.36 Volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote