A weight (with a mass of 94 kg) is suspended from a point near the right-hand en
ID: 1288629 • Letter: A
Question
A weight (with a mass of 94 kg) is suspended from a point near the right-hand end of a uni- form boom with a mass of 77 kg . To support the uniform boom a cable runs from this same point to a wall (the left-hand vertical coordi- nate in the figure) and by a pivot on the same wall at an elevation of 6 m.
Figure: Drawn to scale
Calculate the Tension T in the cable. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Anwer in N units
A weight (with a mass of 94 kg) is suspended from a point near the right-hand end of a uni- form boom with a mass of 77 kg . To support the uniform boom a cable runs from this same point to a wall (the left-hand vertical coordi- nate in the figure) and by a pivot on the same wall at an elevation of 6 m. Figure: Drawn to scale Calculate the Tension T in the cable. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Anwer in N unitsExplanation / Answer
Vertical component of T = (77 + 94)g = 1677 N = T sin ?
? = arctan (9-6)/(7-0) = arctan 3/7 = 23.19
T sin 23.19 = 1677
T = 1677/sin 23.19 = 4258.9 ? 4259 N ANS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.