On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 780
ID: 1288443 • Letter: O
Question
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.7cm and diameter 2.80cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 .On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.7cm and diameter 2.80cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 .
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.7cm and diameter 2.80cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 .
Explanation / Answer
area of rod = (pi) (.028/2)^2*.887 = 0.00054589528
mass= area * density
.00054589528* 7800= 4.257983184 kg
weight = mass*gravity = 4.257983184 kg* 9.8 m/s^2= 41.7282352032 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.