An RLC circuit such as that of Figure ( a ) has R = 4.42 ?, C = 20.6 ?F, L = 1.0
ID: 1288270 • Letter: A
Question
An RLC circuit such as that of Figure (a) has R = 4.42 ?, C = 20.6 ?F, L = 1.03 H, and ?m = 30.8 V. (a) At what angular frequency ?d will the current amplitude have its maximum value, as in the resonance curves of Figure (b)? (b) What is this maximum value? At what (c) lower angular frequency ?d1 and (d) higher angular frequency ?d2 will the current amplitude be half this maximum value? (e) What is (?d2 - ?d1)/?d, the fractional half-width of the resonance curve for this circuit?
An RLC circuit such as that of Figure (a) has R = 4.42 ?, C = 20.6 ?F, L = 1.03 H, and ?m = 30.8 V. (a) At what angular frequency ?d will the current amplitude have its maximum value, as in the resonance curves of Figure (b)? (b) What is this maximum value? At what (c) lower angular frequency ?d1 and (d) higher angular frequency ?d2 will the current amplitude be half this maximum value? (e) What is (?d2 - ?d1)/?d, the fractional half-width of the resonance curve for this circuit?Explanation / Answer
a)
Resonant frequency
Wd=1/sqrt[LC) =1/sqrt[20.6*10-6*1.03]
Wd=217.1 rad/s
b)
at resonant frequency
XL=Xc
=>Impedance Z=R=4.42 ohms
so Current amplitude
I=V/Z=30.8/4,42
I=6.97 A
c)
Given
I=6.97/2 =3.48 A
Impedance
Z=V/I =30.8/3.48 =8.84 ohms
since
Z=sqrt[R2+(WL-1/WC)2]
8.84=sqrt[4.422+(1.03*W-1/(20.6*10-6)*W)2]
58.61=1.03W-48543.7/W
1.03W2-7.655W-48543.7=0
W=213.4 rad/s
W=220.8 rad/s
Lower angular frequency
Wd1=213.4 rad/s
d)
higher angular frequency
Wd2=220.8 rad/s
e)
Wd2-Wd1/Wd1 =220.8-213.4/213.4=0.03468
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.