A 20 kg body and a 30 kg body are moving along the x axis. At a particular insta
ID: 1288220 • Letter: A
Question
A 20 kg body and a 30 kg body are moving along the x axis. At a particular instant the 20 kg body is 10 m from the origin and has a velocity of 30 m/s and the 30 kg body is 20m from the origin and has a velocity of - 10 m/s find the position and velocity of the center of mass and also find the total momentum.
Explanation / Answer
Xcm = (m1x1+m2x2)/(m1+m2)
= (20*10 + 30*20) / (20+30)
= 16 m
Hence the position of center of mass is 16 m from the origin.
Vcm = (m1v1+m2v2)/(m1+m2)
= (20*30 - 30*10) / (20+30)
= 6 m/s
Hence, the velocity of center of mass is 6 m/s
Momentum of center of mass = m1v1 + m2v2
P = 20*30 - 30*10 = 300 kg. m/s
Hence the momentum of the center of mass is 300 kg.m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.