The emf and the internal resistance of a battery are as shown in the figure. If
ID: 1288040 • Letter: T
Question
The emf and the internal resistance of a battery are as shown in the figure. If a current of 8.3 A is drawn from the battery when a resistor R is connected across the terminals ab of the battery, what is the power dissipated by the resistor R? The emf and the internal resistance of a battery are as shown in the figure (95V, 5O). If a current of 8.3 A is drawn from the battery when a resistor is connected across the terminals ab of the battery, what is the power dissipated by the resistor ? 790 W 440 W 620 W 700 W 530 W
Explanation / Answer
apply E = V-iR
E = 95-(8.3*5)
E = 53.5 V
now Power P = Vi
P = 53.5* 8,3
P = 444.5 Volts
option 2 it is
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.