As Tony the fisherman reels in a \"big one\" he turns the spool on his fishing r
ID: 1287926 • Letter: A
Question
As Tony the fisherman reels in a "big one" he turns the spool on his fishing reel at a constant rate of 3.0 revolutions every second.
(a) When the outer radius of the fishing line on the spool is 3.5 cm, what is the linear speed of the fishing line as it is reeled in?
_____cm/s
(b) Later on, when enough string has accumulated on the spool so that its outer radius is now 7 cm, re-evaluate part a.
______ cm/s
(c) Suppose we split the total distance the fish must travel to the boat into two equal halves. Assuming Tony maintains this constant rotation rate, which half of the trip will take more time?
first half, 2nd half, none?
Explanation / Answer
a) v1 = r1w = 0.035*3*2*3.14 = 0.6594 m/s
b) v2 =r2w = 0.07*3*2*3.14 = 1.3188 m/s
first half
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.