Spring A has a force constant of 1.0N/m. Spring B has a force constant of 2.0N/m
ID: 1287846 • Letter: S
Question
Spring A has a force constant of 1.0N/m. Spring B has a force constant of 2.0N/m. The force exerted by a spring is the product of the spring constant and the elongation of the spring. I will pull on spring A with Force A and I will pull on spring B with Force B.
Spring A is elongated by 5m in the direction that goes from ( 2, 3 ) to ( 5, 7 ). Spring B is elongated by 5m in the direction the goes from ( 2, 3 ) to ( 6, 0 ).
What is the magnitude of the sum of the two forces ( Force A added to Force B )? Give your answer in N to the tenth of a N but do not type the units
Explanation / Answer
FA = KA*xA
FA = 1*5
= 5 N
direction of F1, = (5-2)i + (7-3)j
= 3i + 4j
theta = tan^-1(4/3) = 53.13 degrees
FB = KB*xB
FB = 2*5
= 10 N
direction of F2, = (6-2)i + (0-3)j
= 4 i - 3j
theta= tan^-1(-3/4) = -36.9 degrees below +x axis
so, Fnet = FA + FB
|Fnet| = sqrt(FA^2 + FB^2 + 2*FA*FB*cos(53.13+36.7))
= sqrt(5^2 + 10^2 + 2*5*10*cos(53.13+36.7))
= 11.23 N <<<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.