A. You are given a straight piece of conductor that is 4.7 cm long and moves in
ID: 1287833 • Letter: A
Question
A. You are given a straight piece of conductor that is 4.7 cm long and moves in a region of uniform magnetic field of 2.1 T along the z-direction. If the conductor is oriented along thex-axis and moves in the y-direction with a velocity of 4.0 m/s, find the magnitude of induced voltage that will be produced between the ends of this moving conductor.
B. We move a square loop of wire 2.5 cm on a side into a region of uniform magnetic field of 2.0 T with the plane of the loop perpendicular to the direction of the field. The loop is moving with a constant velocity of 1.9 m/s into the field region starting from a point outside the field. If the loop has a resistance of 8 ?, find the force on the loop as it just enters the magnetic field region. (Enter the magnitude.)
Explanation / Answer
A) e = B*L*v = 2.1*0.047*4 = 0.3948 V....
=====================================
B) F = B*i*L..
i = e/R = B*L*v/R = 2*0.025*1.9/8 = 0.011875 A....
F = 2*0.011875*0.025 = 5.94*10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.