The Figure shows two glass blocks, the upper one having an index of refraction n
ID: 1287616 • Letter: T
Question
The Figure shows two glass blocks, the upper one having an index of refraction n1= 1.63, and the lower one with an index of refraction of n2 = 1.63. Light enters the top block at y = 20.0mm above the boundary between them, at an angle ?o with respect to a horizontal reference line. The two blocks are surrounded by air (n = 1).
a) If ?o = 42.0 (Please note that the angles shown might not reflect the value of the angles provided in the question), find ?1.
b) Find ?2. Express your answer in degrees and type "TIR" if there is total internal reflection.
c) How far in mm from the left side of the glass block would the beam hit the interface between the two glass blocks?
Explanation / Answer
a) n * sin0 = n1 *sin01
1 x sin42 = 1.63 *sin01
01 =sin-1(0.41) =24.24 degrees
b) TIR
c) tan01 = y /x
tan24.24 = 20mm / x
x =44.43 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.