A photocell is used to detect a light beam and sound an alarm if the beam is bro
ID: 1287465 • Letter: A
Question
A photocell is used to detect a light beam and sound an alarm if the beam is broken. When the beam is intact, it strikes a metal with a work function W = 0:40 eV. The electrons liberated from the metal form an electric current that can be measured.
a) If the light beam is caused by a simple incandescent light bulb, what temperature should the lament be so that the peak of its emission is energetic enough to liberate elec- trons?
b) What part of the electromagnetic spectrum do the photons at the peak lie in?
c) If a beam of visible light with wavelength = 550 nm strikes the photocell, what is the maximum kinetic energy of the electrons given off? 1
Explanation / Answer
a) at minimum energy the energy of photons equal the workfunction of the metal
W =h*F (=h*c/lambda) that is lambda = h*c/W =6.626*10^-34*3*10^8/(0.40*1.6*10^-19) =3.106 micro m
The Wien displacement law (of blackbody radiation) is
lambda = b/T where b=2900 micro m*K
T = b/lambda =(2900/3.106)= 933.68 K =660.53 C
b)
Visible spectrum is between wavelengths 0.390 micro m (violet) and 0.700 micro m (red). Therefore 3.106 micro m is infrared.
c)
Ek = Ephoton - W = hc/lambda -W =6.626*10^-34*3*10^8/550*10^-9 -0.4*1.6*10^-19 =2.974*10^-19 J =1.859 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.