The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless ra
ID: 1287376 • Letter: T
Question
The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless rails. The resistor is
(a) Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 2.30 m/s.
________________N (to the right)
(b) At what rate is energy delivered to the resistor?
________________W
Explanation / Answer
v = 56.55-20.8 = 35.75 m/sec
e = i*R = B*L*v...
i = B*L*v/R = 2.5*1.2*2.3/5.4 = 1.28 A....
F = B*i*L = 2.5*1.28*1.2 = 3.84 N..
B) P = i^2*R = 1.28^2*5.4 = 8.85 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.