A 3.80 kg mess kit sliding on a frictionless surface explodes into two 1.90 kg p
ID: 1287282 • Letter: A
Question
A 3.80 kg mess kit sliding on a frictionless surface explodes into two 1.90 kg parts, one moving at 3.70 m/s , due North, and the other at 5.10 m/s , 27.0 degrees North of East.
A. What is the original speed of the mess kit?
B. In what direction was the mess kit originally traveling?
Give your answer as an angle in degrees measured CCW from due East (when looking Down); the size of the angle should be less than 180 degrees. If the angle would be larger than 180 degrees, instead measure CW from due East and give your answer as a negative angle.
C. How much kinetic energy was added to the mess kit by the explosion?
Explanation / Answer
using cons of momentum :
(M v )before = m1v1 + m2v2
taking x-direction :
M vx = m1v1x + m2v2x
so 3.8 vx = 0 + 1.9 (5.1 cos27)
so vx = 2.272 m/s
taking y-direction :
M vy = m1v1y + m2v2y
3.8 vy = 1.9 (3.7) + 1.9 (5.1 sin27)
so vy = 3 m/s
thus :
A) v = sqrt(vx^2 + vy^2) = 3.763 m/s
B) arctan (vy / vx) = 52.86 degrees north of east
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.