A battery has an emf E=18.0V and an internal resistance r=1.00 ohm. Obtain the c
ID: 1286916 • Letter: A
Question
A battery has an emf E=18.0V and an internal resistance r=1.00 ohm. Obtain the current I when the batter is connected to a resistor R=19.0 ohm. Also find the power P delivered to the wire by the battery and the value of the resistor for maximum value of P.
I=?
P=?
Rmax P=?
A battery has an emf E=18.0V and an internal resistance r=1.00 ohm. Obtain the current I when the batter is connected to a resistor R=19.0 ohm. Also find the power P delivered to the wire by the battery and the value of the resistor for maximum value of P. I=? P=? Rmax P=?Explanation / Answer
emf - I r - I R = 0
18 - 1 I - 19 I = 0
20 I = 18
I = 0.9 A
b)
P = I^2 R = 0.9^2*19= 15.39 W
c)
I = emf/(r + R)
P = emf^2 R/(r + R)^2
dP/dR = emf^2/(r +R)^2 - 2 emf^2 R/(r+R)^3 = 0
emf^2 cancels and multiply both sides by (r +R)^3
r + R - 2 R = 0
Rmax = r = 1 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.