A 6 kg-object moving in the + x-direction at 6.5 m/s collides head-on with an 8
ID: 1286795 • Letter: A
Question
A 6 kg-object moving in the + x-direction at 6.5 m/s collides head-on with an 8 kg-object moving in the - x direction at 4.0 m/s. Determine the final velocity of each object if (a) the 6 kg-object is at rest after the collision, (b) the 8 kg-object is at rest after the collision, (c) the collision is totally inelastic, and (d) the collision is elastic. A 6 kg-object moving in the + x-direction at 6.5 m/s collides head-on with an 8 kg-object moving in the - x direction at 4.0 m/s. Determine the final velocity of each object if (a) the 6 kg-object is at rest after the collision, (b) the 8 kg-object is at rest after the collision, (c) the collision is totally inelastic, and (d) the collision is elastic.Explanation / Answer
a)
conserver momentum
initial momentum of the system = final momentum of the system
6 * 6.5 - 8*4 = 6 * 0 + 8* V
V = 0.875 m/s
b)
6 * 6.5 - 8*4 = 6 * V + 8* 0
V = 1.17 m/s
c)
collision is in elastic => their velocity is same after the collision
6 * 6.5 - 8*4 = (6 + 8 )* V
V = .5 m/s
both will have same velocity V
d)
coefficient of restitution = 1
6.5 - (-4) = V2 - V1
6 * 6.5 - 8*4 = 6 * V1 + 8* V2
6 V1 + 8 V2 = 7
V2 - V1 = 10.5
V1 = - 6.5 m/s
V2 = 5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.