A 3.3 kg block, initially in motion, is pushed along a horizontal floor by a for
ID: 1286775 • Letter: A
Question
A 3.3 kg block, initially in motion, is pushed along a horizontal floor by a force F of magnitude 17 N at an angle ? = 50 with the horizontal (Figure 6-20). The coefficient of kinetic friction between the block and floor is 0.25. (Assume the positive direction is to the right.) (a) Calculate the magnitude of the frictional force on the block from the floor. __________N (b) Calculate the magnitude of the block's acceleration. ________m/s2 Preferences 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 - = Backspace Tab q w e r t y u i o p [ ] Return capslock a s d f g h j k l ; ' shift ` z x c v b n m , . / shift English Deutsch Espaol Franais Italiano Portugus ??????? alt alt PreferencesExplanation / Answer
taking force components along vertical direction and balancing them
N = mg + F sin(theta)
Friction force = uk* N = .25 * (3.3*9.81 + 17*sin(50)) = 11.35 N
this friction force is backwards that is in negative direction
b)Consider forces along horizontal direction
Fcos(theta) - friction = ma
17cos(50) - 11.35 = 3.3*a
solving this gives acceleration a in negative.
a = -0.128 m/s^2
Which means block is decelerating . with the applied force, friction force has increased and the block is slowing down
Acceleration magnitude = 0.128
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.