You devise a wind-up car powered by a spring for trips to the grocery store. The
ID: 1285661 • Letter: Y
Question
You devise a wind-up car powered by a spring for trips to the grocery store. The car has an inertia of500kg and is 4.9m long. It should be able to accelerate from rest to 26m/s at least 50 times before the spring needs winding. The spring runs the length of the car, and a full winding compresses it to half this length.
Part A
In order to meet the acceleration requirement, what must the value of the spring constant be?
Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.
Explanation / Answer
The energy needed = 0.5*m*v^2 per trip
hence
the total energy = 50 *0.5*m*v^2
This is supplied by the spring where E = 0.5*k*x^2
x is half the length of the car = 2.45 m
so 50 *0.5*500*26^2 < 0.5*k*2.45^2
so
k > 2.815*10^6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.