A circular area with a radius of 7.00cm lies in the xy-plane. What is the magnit
ID: 1285454 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.00cm lies in the xy-plane. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field with a magnitude of 0.250T in the + z -direction? What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magnitude of 0.250T ). now at an angle of 54.4degree from the + z -direction? What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magntiude of 0.250T ), now in the + y -direction?Explanation / Answer
A)
r= 7cm
so area= 3.14*72/10000=1.54 *10-2m2
so flux= B.A= B*A* cos(0)= 0.25*1.54*10-2=3.85*10-3Wb
---------------------
B)
Angle = 54.4 0
so now flux= B.A= B*A* cos(54.4)=2.24*10-3 Wb
-------------------
C)
B.A
here angle= 90
so B.A= BA cos(90)= 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.