At a certain Location, the solar power per unit area reaching the Earths surface
ID: 1285212 • Letter: A
Question
At a certain Location, the solar power per unit area reaching the Earths surface is 210 W/m^2 averaged over a 24-hour day. Suppose you live in a solar powered house whose average power requirement is 3.2 kW. 1) At what rate must solar energy reach your solar panels if your solar panels have a typical coversion efficiency of 13%. (In other words, what power must your solar panels receive?) answer in both kilowatts and watts. Psolar = 2) Psolar - Based on the power that your solar panels must receive, calculate the area that your solar panels must have in order to maintain your average household power requirement. 4) How much energy does this household consume in a typical day?Explanation / Answer
power required by solar panel = 3.2 * 100/13 = 24.615 kW = 24615 W
area required = 24615/210 = 117.2 m^2
energy consumed per day = 3.2*24 = 76.8 kW.hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.