A. Compute the torque developed by an industrial motor whose output is 125kw at
ID: 1285108 • Letter: A
Question
A. Compute the torque developed by an industrial motor whose output is 125kw at an angular speed of 4000rev/min.
(This part I can handle; 298 N*m)
B. A drum with negligible mass and 0.500m in diameter is attached to the motor shaft, and the power output of the motor is used to raise a weight hanging from a rope wrapped around the drum. How heavy a weight can the motor lift at constant speed?
I don't know what formula(s) I should be looking at.
C. At what constant speed will the weight rise?
Assuming I should have B before I worry about this part.
Explanation / Answer
A) w = 4000*2*pi/60 = 418.7 rad/s
P = T*w
T = P/w
= 125000/418.7
= 298.57 N.m
B) T = m*g*r*sin(90)
m = T/(g*r)
= 298.57/(9.8*0.25)
= 121.86 kg
c) v = r*w
= 0.25*418.7
= 104.67 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.