Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally

ID: 1284927 • Letter: A

Question

A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally at 15.5 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 44.5 m/s in the opposite direction. (Assume the initial direction of the ball is in the x direction.)

What is the impulse delivered to the ball by the tennis racket?

Some work is done on the system of the ball and some energy appears in the ball as an increase in internal energy during the collision between the ball and the racket. What is the sum W ? ?Eint for the ball?

Explanation / Answer

impulse = m*(v-u) = 0.06*(-44.5-15.5) = 3.6 kg m/s

W = K2 -k1 = 0.5*m*v^2 - 0.5*m*u^2


Eint = 52.2 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote