Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1284730 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.5 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.2 cm. Point C is 4.95 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
Calculate the value of the current I1.
Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
What is the force between two 1.47 m long segments of the wires?
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.5 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.2 cm. Point C is 4.95 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 1.47 m long segments of the wires?Explanation / Answer
at point C, magnetic field Due to i1 must be = magnetic rield due to i2
so u0i1/(2pi(0.112+0.0495) = uoi2/(2pi (.0495)
so i1 = (10.5*0.1615)/ 0.0495
i1 = 34.25 Amps
-------------------------------------
Bnet At A = B1+B2
Bnet = 4pie-7 * ( 10.5+34.25)/(2pi *(0.112/2)
Bnet = 1.598 *10^-4 T is the mag field at A
-------------------------------------------------
apply force F = uoi1i2L/2piD
F = 4pie-7 * 10.2* 34.25*1.47/(2pi* 0.112)
F = 9.170 *10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.