Exercise 7.37 A small block with mass 0.0400kg is moving in the xy -plane. The n
ID: 1284546 • Letter: E
Question
Exercise 7.37
A small block with mass 0.0400kg is moving in the xy-plane. The net force on the block is described by the potential- energy function U(x,y)= (5.55J/m2 )x2-(3.55J/m3 )y3.
Part A
What is the magnitude of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.20m , y= 0.59m ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.20m , y= 0.59m ?
SubmitMy AnswersGive Up
Exercise 7.37
A small block with mass 0.0400kg is moving in the xy-plane. The net force on the block is described by the potential- energy function U(x,y)= (5.55J/m2 )x2-(3.55J/m3 )y3.
Part A
What is the magnitude of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.20m , y= 0.59m ?
Express your answer with the appropriate units.
a =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.20m , y= 0.59m ?
? = ? counterclockwise from the +x-axisSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
First determine the force vector. This vector is ( - gradient of U)
F = ( - dU/dx , - dU/dy )
= ( -5.55 *2 x, 3.55*3*y^2) N
= ( -11.2 x, 10.65 y^2) N
a = F/m,
m= 0.0400 kg
a = ( - 280x, 266.25 y^2) m/s^2
(A) substituting x=0.20 and y=0.59 gives
a = (-56 , 157.08) m/s^2
(B) the angle follows from
tan(angle) = a_y / a_x = 157.08/(-56) = -1.7257
angle = -70.38 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.