Show work please A 516 kg mass is sliding on a horizontal fric tionless surface
ID: 1284406 • Letter: S
Question
Show work please
A 516 kg mass is sliding on a horizontal fric tionless surface with a speed of 9.6 m/s when it collides with a 84 kg mass initially at rest as shown. masses stick together and slide up a frictionless track at 60 from horizontal. 9.6 m/s 84 kg 516 kg 60 What is the speed of the two blocks imme- diately after the collision? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 Answer in units of m/s After the collision, the masses slide up the incline. 600 kg To what maximum height h above the hor izontal surface will the masses slide? Answer in units of mExplanation / Answer
Conservation of momentum gives
mu'+Mv'=(m+M)V
0+516*9.6=600*V
V=8.256 m/s after the collision
Now , conservation of energy
(m+M)gh =(1/2)(m+M)V2
h=V2/2g=8.2562/(2*9.8)=3.47 m
h=3.47 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.