A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 707 V on its surfac
ID: 1283952 • Letter: A
Question
A thin, uniformly charged spherical shell has a potential of 707 V on its surface. Outside the sphere, at a radial distance of 24.0 cm from this surface, the potential is 354 V.
A) Calculate the radius of the sphere. B) Determine the total charge on the sphere.C)What is the electric potential inside the sphere at a radius of 3.0 cm? D)Calculate the magnitude of the electric field at the surface of the sphere. E)If an electron starts from rest at a distance of 24.0 cm from the surface of the sphere, calculate the electron's speed when it reaches the sphere's surface.
Explanation / Answer
The electric field is given by:
E = -?V/?r = -(354 - 707)/0.24 = 1470 N/C
V1 = 707 = E r = = 2050 r, => r = V1/E = 707/1470 = 0.48 m
V1 = kQ/r, => Q = rV1/k = 0.48*707/9x10^9 = 37.7x10^-9 C = 37.7 nC
E = kQ/r
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.