An iron block of mass m = 500 g is dropped from a height h = 20 meters above ano
ID: 1283726 • Letter: A
Question
An iron block of mass m = 500 g is dropped from a height h = 20 meters above another iron block of mass M = 1 kg. The bottom block sits on the floor, but it is thermally isolated from the floor. Iron (Fe) has an atomic weight of 56 g/mole. (You can find all atomic weights in the Periodic Table ) Initially, the two blocks have a temperature Ti = 27o C.
Use g = 9.81 m/sec2 and 0o C = 273 K
2)
Is the process described above reversible?
a.Yes b.No c.Sometimes
3)In the Lecture examples illustrating the equipartition of energy, we saw how much thermal energy there is in a gas or a solid with N atoms at temperature T. What is the total initial thermal energy, U, of the smaller block of mass m =500 g, at the initial temperature Ti = 27o C ?
U=
4)
Take the volume V of the block of iron of mass m = 500g, but filled with nitrogen, N2, at pressure p = 1 atm = 1.01 105 Pa, and temperature T = 27o C. The density of iron is 7.9 g/cm3. Nitrogen is a diatomic gas with molecular weight = 28g/mole. How many iron atoms NFe are there in the 500 g block compared with the number of nitrogen molecules NN2 in the same volume V ?
The ratio of the number of iron atoms to the number of nitrogen molecules, NFe/ NN2 is closest to
5)
How does the thermal energy of the 500 g iron block compare with the thermal energy = total kinetic energy, KE, of the same volume of nitrogen ? Let pressure p = 1.01 105 Pa, temperature T = 27o C.
Thermal energy of the iron is
a.much larger than KE of the same volume of nitrogen
b.about the same (within a factor of 2) as the KE of the same volume of nitrogen
c.much smaller than KE of the same volume of nitrogen
Explanation / Answer
m = 500 g = 500 * 10^-3 kg
h = 20 meters
M = 1 kg
the potential energy of the falling block is
U = mgh --------(1)
where g = 9.8 m/s^2
we know from the relation
U = m * s * delta(t) --------(2)
where s is specific heat of iron and delta(t) = t_f - t_i
t_i = 27 oC = 27 + 273 K = 300 K
from (1) and (2)
mgh = m * s * delta(t)
or gh = s * delta(t)
solving above for t_f we get the final temperature
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.