Problems ? Potential Energy vs. Kinetic Energy P4-4. An athlete bench-presses 14
ID: 1282994 • Letter: P
Question
Problems ? Potential Energy vs. Kinetic Energy P4-4. An athlete bench-presses 140 kg a vertical distance of 30 cm. Find the weight's change in GPE. P4-5.. Meteoroids often move at high speeds relative to the Earth. If meteoroids approach Earth closely enough to hit our atmosphere, friction heats them and they radiate, causing a spectacular light display. If a 15 gram (about marble-sized) meteoroid approaches at 50 km/s, A) find the meteoroid's kinetic energy. B) How fast would a 1900 kg auto have to move to achieve the same KE?Explanation / Answer
change in GPE = mgh = 140*9.8*0.3 = 411.6 J
4-5
A)
kinetic energy =0.5mv^2 = 0.5*0.015*50^2*10^6 =18.75x10^6 J
B)
0.5Mv1^2 = 18.75*10^6
V1 = 163.66 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.