You have been ask to evaluate the effect of frictional forces on the energy of s
ID: 1282966 • Letter: Y
Question
You have been ask to evaluate the effect of frictional forces on the energy of some cars which might be chosen for a new amusement park roller coaster. You are making some test runs with an empty car with a mass of 100.0 kg . One part of the track is a circular vertical loop with a radius of 12.3 m . In one of your tests, at the bottom of the loop (point A) the car has a measured speed of 26.5 m/s and at the top of the loop (point B) it has a measured speed of 7.30 m/s .
A. As the car rolls from point A to point B, how much work is done by the normal force on the car by the track?
B. As the car rolls from point A to point B, what is the net work done on the car?
C. As the car rolls from point A to point B, how much work has been done on the car by friction?
Explanation / Answer
A)
the work done by the normal force is zero because the car is moving in a direction perpendicular to the normal force
B)
and the work done on car from Ato B is gravitational energy which W=m(-g)(2h) since the lenth 2h is diameter the distance between A and B
-100*9.8*24.6
= -24108 Jas h=12.3 m
C)
now final velocity isV= 7.3 m/s and initail isU= 26.5m/s
the distnce travelled from A to B is semi cicrlce distnce which is 3.14*12.3=38.622m
V^2-U^2=2aS
now a is negative as friction is opposite to the direction of motion
(7.3)^2-(26.5)^2=a77.24
a= -8.4m/s
frictionla force is given by
F=ma=100*-8.4=-840 N
work done by this force to take fromA to B
is W=F.S
=-840*77.24=-64896 J
work done by fricional foce is -64896 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.