a . The great white shark can have a mass as great as 2500 kg. Suppose such a sh
ID: 1282651 • Letter: A
Question
a. The great white shark can have a mass as great as 2500 kg. Suppose such a shark is cruising the ocean when it spots a meal: a 205 kg fish heading east at 7.00 m/s. The shark rushes north at 4.4 m/s and swallows the prey at once. At what angle q with respect to the east direction will the shark be moving immediately after the snack? degrees
b. A 4.00 kg fish is swimming at m/s to the right. He swallows a 1.60 kg fish swimming toward him at 3.60 m/s. Neglecting water resistance, what is the magnitude of the velocity of the larger fish immediately after his lunch?
Explanation / Answer
a )
205*7 + 0 = (2500+205)*Vx
Vx = 0.53 m/s
0 + 2500*4.4 = Vy(2500+205)
Vy = 4.0665 m/s
angel q = 82.5 degrees north of wasr
b)
let U be 4 kg fis speed
4*U - 1.6*3.6 = 5.6*V
V = (4U-5.76)/5.6
we need U then final answer V can be obatained
plss rate it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.