Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.In the figure, three uniform thin rods, each of length L = 24 cm, form an inve

ID: 1282351 • Letter: 1

Question

1.In the figure, three uniform thin rods, each of length L = 24 cm, form an inverted U. The vertical rods each have a mass of 16 g; the horizontal rod has a mass of 48 g. What are (a) the x coordinate and (b) the y coordinate of the system's center of mass?

3.Two skaters, one with mass 59 kg and the other with mass 39 kg, stand on an ice rink holding a pole of length 8.6 m and negligible mass. Starting from the ends of the pole, the skaters pull themselves along the pole until they meet. How far does the 39 kg skater move?

1.In the figure, three uniform thin rods, each of length L = 24 cm, form an inverted U. The vertical rods each have a mass of 16 g; the horizontal rod has a mass of 48 g. What are (a) the x coordinate and (b) the y coordinate of the system's center of mass? 2.)The figure shows a cubical box that has been constructed from uniform metal plate of negligible thickness. The box is open at the top and has edge length L = 23 cm. Find(a) the x coordinate, (b) the y coordinate, and (c) the z coordinate of the center of mass of the box. 3.Two skaters, one with mass 59 kg and the other with mass 39 kg, stand on an ice rink holding a pole of length 8.6 m and negligible mass. Starting from the ends of the pole, the skaters pull themselves along the pole until they meet. How far does the 39 kg skater move? 4.A shell is shot with an initial velocity v Overscript right-arrow EndScripts Subscript 0 of 12 m/s, at an angle of ?0 = 55? with the horizontal. At the top of the trajectory, the shell explodes into two fragments of equal mass (see the figure). One fragment, whose speed immediately after the explosion is zero, falls vertically. How far from the gun does the other fragment land, assuming that the terrain is level and that air drag is negligible?

Explanation / Answer

v0y=sin60*20=17.3 m/s

how long does it take the bullet to reach max height?
v=v0-gt
v0/g=t
t=17.3/g

when the bullet splits, from conservation of momentum:
m*v=0.5m*u
2v=u
so the new vertical speed is u=20m/s.

the time it takes the bullet to land is the same time it took it to rise.
so..
t*v0x+t*2v0x=3tv0x=3*17.3/g*10=53m