A multipurpose transformer has a secondary coil with several points at which a v
ID: 1282182 • Letter: A
Question
A multipurpose transformer has a secondary coil with several points at which a voltage can be extracted, giving outputs of 6.00, 13.5, and 22 V. The input voltage is 110 V to a primary coil of 250 turns. What are the numbers of turns in the parts of the secondary used to produce the output voltages?
Ns (for 6.00 V) =
Ns (for 13.5 V) =
Ns (for 22.0 V) =
If the maximum input current is 2.20 A, what are the maximum output currents (each used alone)?
(in A) Is (for 6.00 V) =
(in A) Is (for 13.5 V) =
(in A) Is (for 22.0 V) =
Explanation / Answer
Ns = (250/110)Vs
Ns (for 6.00 V) = 14
Ns (for 13.5 V) = 31
Ns (for 22.0 V) = 50
Is = (250*2.2)/Ns
Is (for 6.00 V) = 39.3A
Is (for 13.5 V) = 17.7A
Is (for 22.0 V) = 11A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.