A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 1282068 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure (a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 4.00 m Correct: Your answer is correct. J (b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 7.00 m Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 100%. J (c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 11.0 m to x = 15.0 m. (d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m.Explanation / Answer
a)
Work Done
W=Area under the curve from X=0 to X=4
W=(1/2)*2.5*4= 5 J
b)
W=Area under the curve from X=5 to X=7
W=(7-5)*3 =6 J
c)
Work Done
W=Area under the curve from X=11 to X=15
W=(1/2)*2.5*(15-11)= 5 J
d)
Work done
W=Area under the curve from X=0 toX=5
W=(1/2)*3*5=7.5 J
at X=5 m
W=(1/2)m(V22-V12)
7.5=(1/2)*3*(V22-0.52)
V2=2.29 m/s
Work Done form X=0 to X=15 m
W=(1/2)*5*3+3*5+(1/2)*5*3 =30
W=(1/2)m(V22-V12)
30=(1/2)*3*(V22-0.52)
V2=4.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.