A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.320 m, movi
ID: 1281894 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.320 m, moving with velocity 0.140 m/s and acceleration -0.200 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 4.50 s.
(a) Find the position of the particle after this time.
(b) Find its velocity at the end of this time interval.
Next, assume it moves with simple harmonic motion for 4.50 s and x = 0 is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same as in parts (a) and (b).)
(c) Find its position.
(d) Find its velocity at the end of this time interval.
Explanation / Answer
a) displacement x = ut + at^2 /2
x = 0.140 x 4.5 - 0.2 x 4.5^2 /2 = 1.40 m
position = 0.320 + 1.40 = 1.72 m
b) v = u + at = 0.140 - 0.2 x4.5 = - 0.76 m/s
c) at xtreme position v = 0
so t = 0.140/0.2 = 0.7 sec
x = 0.140^2 / 2x0.2 =0.05 m
A = 0.320+ 0.05 = 0.37 m
0.37 = 0 + 0.2t^2 /2
t = 1.92 sec
timeleft = 4.5 - 1.92 - 0.7 = 1.92 sec
so position is - 0.37 m .
d) v = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.