The front 1.20 m of a 1,250-kg car is designed as a \"crumple zone\" that collap
ID: 1281699 • Letter: T
Question
The front 1.20 m of a 1,250-kg car is designed as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock of a collision.
(a) If a car traveling 26.0 m/s stops uniformly in 1.20 m, how long does the collision last?
Use the relation between velocity, acceleration, and distance to find the distance the car travels in order to slow at uniform acceleration to a stop. s
(b) What is the magnitude of the average force on the car?
Review how the force during a collision is related to the impulse and change of momentum. Apply this to find the force. N
(c) What is the magnitude of the acceleration of the car? Express the acceleration as a multiple of the acceleration of gravity. g
Explanation / Answer
a) 26*26 =2*a*1.2
a = - 281.667
t = 0.092 sec
b)
F*1.2 = 0.5*1250*26*26
F = 352083.33 N
c)
a = -281.667 = - 28.74 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.